Witamy na stronie TR@K - Laboratorium okulograficznego na Wydziale Filologicznym UŁ

Okulografia (z ang. eye tracking, lub inaczej śledzenie ruchów gałek ocznych) jest techniką badawczą stosowaną w takich dziedzinach jak ergonomia, medycyna, psychologia, marketing czy interakcja ludzi z urządzeniami eletronicznymi. Jej podstawą jest śledzenie ruchów gałek ocznych, rozmiaru źrenicy osoby badanej oraz punktu skupienia wzroku.
Jedną z najpopularniejszych metod przeprowadzania badania okulograficznego jest rejestracja aktywności wzrokowej na materiale wideo. W zależności od charaketru badania mamy do czynienia z tzw. eye trackingiem mobilnym (urządzenie rejestrujące zamocowane na głowie osoby badanej) lub z tzw. eye trackingiem zdalnym (urządzenie rejestrujące umieszczone jest w pewnej odległości (ok. 60cm) od oczu osoby badanej. Zarejestrowany materiał jest później poddawany analizie w specjalistycznym oprogramowaniu.
Wyniki prezentowane są w trzech zasadniczych formach:

  • mapy cieplne
  • mapy fiksacji oraz
  • film z markerem oznaczającym aktualne skupienie wzroku

Laboratorium okulograficzne TR@K powstało w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie badaczy na techniki i metody badawcze, które pozwalają nieinwazyjnie poznać procesy kognitywne zachodzące w głowie osoby badanej w odpowiedzi na stymulację wzrokową.

Nasze laboratorium korzysta z systemu Gazepoint 3 HD (o częstotliwości próbkowania 150Hz) w połączeniu z oprogramowaniem iMotions do analizy danych.